Ölümle Yüzleşmek Françoise Dastur

Ölümle YüzleşmekFelsefi Bir Soruşturma

Liste Fiyatı : 15,00TL
İndirimli Fiyat : 15,00 TL
9786059460903
362319
Ölümle Yüzleşmek
Ölümle Yüzleşmek Felsefi Bir Soruşturma
Pinhan Yayıncılık
15.00

Ölümle nasıl yüzleşiriz? Bu soru, hayati tehlike arz eden bazı kritik anlarda kendini özellikle dayatsa da aslında bizi hiç terk etmez, bütün varoluşumuzu sımsıkı sarmalar. Ne de olsa insan bir gün mutlaka öleceğini bilen şu tuhaf hayvan değil mi? Tüm canlılar temel bir zafiyet duygusunu paylaşırlar şüphesiz. Ancak yalnızca insan, varoluşun geçiciliğinin bilincinde olan canlıdır. İlelebet sürmeyeceğini, başlamak zorunda olduğu bu hayatın bir gün nihayete ereceğini bilir. Ölümü pekâlâ hızlandırıp yavaşlatabiliriz, intiharda olduğu gibi onu tahrik edebilir, ya da titiz bir bakım ve tedaviyle geciktirebiliriz. Ancak hiçbir zaman ölüp ölmeyeceğimizi seçemeyiz, aynen doğumumuzu seçmemiş olduğumuz gibi. Nasıl ki doğmuş olmak, her birimiz için pek çok belirlenimi ister istemez miras almak anlamına geliyorsa, gelmekte olan ölümümüzle de öyle yüzleşmeye mecburuz. Peki, dünyada var olmadığımızı hayal bile edemiyorsak, kendi ölümümüzle nasıl bir bağlantı kurabiliriz?

Françoise Dastur ile felsefî macerası hakkında yaptığımız kapsamlı bir röportaj ile “İnsan Sesi” üzerine fenomenolojik bir araştırma mahiyetindeki kısa bir makaleyi de ana metne ek olarak bu yeni baskıda bulabilirsiniz. 

 

 • Açıklama
  • Ölümle nasıl yüzleşiriz? Bu soru, hayati tehlike arz eden bazı kritik anlarda kendini özellikle dayatsa da aslında bizi hiç terk etmez, bütün varoluşumuzu sımsıkı sarmalar. Ne de olsa insan bir gün mutlaka öleceğini bilen şu tuhaf hayvan değil mi? Tüm canlılar temel bir zafiyet duygusunu paylaşırlar şüphesiz. Ancak yalnızca insan, varoluşun geçiciliğinin bilincinde olan canlıdır. İlelebet sürmeyeceğini, başlamak zorunda olduğu bu hayatın bir gün nihayete ereceğini bilir. Ölümü pekâlâ hızlandırıp yavaşlatabiliriz, intiharda olduğu gibi onu tahrik edebilir, ya da titiz bir bakım ve tedaviyle geciktirebiliriz. Ancak hiçbir zaman ölüp ölmeyeceğimizi seçemeyiz, aynen doğumumuzu seçmemiş olduğumuz gibi. Nasıl ki doğmuş olmak, her birimiz için pek çok belirlenimi ister istemez miras almak anlamına geliyorsa, gelmekte olan ölümümüzle de öyle yüzleşmeye mecburuz. Peki, dünyada var olmadığımızı hayal bile edemiyorsak, kendi ölümümüzle nasıl bir bağlantı kurabiliriz?

   Françoise Dastur ile felsefî macerası hakkında yaptığımız kapsamlı bir röportaj ile “İnsan Sesi” üzerine fenomenolojik bir araştırma mahiyetindeki kısa bir makaleyi de ana metne ek olarak bu yeni baskıda bulabilirsiniz. 

    

   Stok Kodu
   :
   9786059460903
   Boyut
   :
   13.5 x 21.5
   Sayfa Sayısı
   :
   96
   Baskı
   :
   2
   Basım Tarihi
   :
   01.11.2019
   Çeviren
   :
   Sinan Oruç
   Kapak Türü
   :
   Karton
   Kağıt Türü
   :
   70 gr. enzo creamy
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat